Cultural: Visiting 'small things' once again

This is one of those short cultural posts - some interesting things that are a bit different from what you have in the USA or maybe other countries.

  • First of all - our eggs. They come in packs of 10 - but over Easter, for some reason, Lidl decided to sell 12 packs.  After looking at 10 packs for all these years (or buying them individually at the open market), these containers seem incredibly long!
 The price? Eggs seem to fluctuate widely, but a week or so ago that 10 pack of eggs was 6,99 zl or $2.03.  These are given the title of "fresh eggs".  I have to laugh that they use the "L" for large eggs ("Large" in Polish is not "large" - it would be "Duze" - or "D").   One time in the store I heard one lady translating to another what "S", "M" and "L" meant when discussing clothing.  In Polish "S" or small is "maly" (that would be an M), and "M" or medium would be "sredni" or "S" and "L" or large would be "duzy" or "D").  Not sure why they use the American lettering when none of the rest of the words are in English. Just one of those cultural things you might not think about.

The price? Eggs seem to fluctuate widely, but a week or so ago that 10 pack of eggs was 6,99 zl or $2.03.  These are given the title of "fresh eggs".  I have to laugh that they use the "L" for large eggs ("Large" in Polish is not "large" - it would be "Duze" - or "D"). 

One time in the store I heard one lady translating to another what "S", "M" and "L" meant when discussing clothing.  In Polish "S" or small is "maly" (that would be an M), and "M" or medium would be "sredni" or "S" and "L" or large would be "duzy" or "D").  Not sure why they use the American lettering when none of the rest of the words are in English. Just one of those cultural things you might not think about.

 
  • Milk - it's sold by the liter - and so is juice. Occasionally, and I mean, VERY occasionally, you can find a 2 liter box of juice. I've not seen any 2 liter bags or containers of milk.
 Orange juice is on the left.  UHT milk is in the middle and fresh milk is on the right. The orange juice is probably 2x the cost of the milk - about 4 zl for that 1 liter ($1.20) Milk is about half that. There isn't a lot of difference in price between UHT and fresh milk though fresh tends to be a bit more expensive. All of these containers hold 1 liter.

Orange juice is on the left.  UHT milk is in the middle and fresh milk is on the right. The orange juice is probably 2x the cost of the milk - about 4 zl for that 1 liter ($1.20) Milk is about half that. There isn't a lot of difference in price between UHT and fresh milk though fresh tends to be a bit more expensive. All of these containers hold 1 liter.

 
  • Other staples are usually sold by the kilo such as flour and sugar.
 Today sugar was on sale for 1.99 zl/kilo (regular 2,99 kilogram) so I bought 10 kilos. $.60 for 2.2. lbs. today on sale. It is very occasionally possible to find a larger bag of flour or sugar - esp nowadays at a store like a Sam's Club or Costco - called Makro. The bag on the right is flour. It is a little cheaper than sugar.

Today sugar was on sale for 1.99 zl/kilo (regular 2,99 kilogram) so I bought 10 kilos. $.60 for 2.2. lbs. today on sale. It is very occasionally possible to find a larger bag of flour or sugar - esp nowadays at a store like a Sam's Club or Costco - called Makro. The bag on the right is flour. It is a little cheaper than sugar.

 
  • Typically yogurts are sold in small containers that are equivalent to about 4-5 ounces.
 These are fruity flavored yogurts - Lidl store brand.

These are fruity flavored yogurts - Lidl store brand.

 150 grams is 5.29 ounces. This little container of yogurt is not very expensive, though. It is about $.40.

150 grams is 5.29 ounces. This little container of yogurt is not very expensive, though. It is about $.40.

  • Spices are often sold in bags or small packages.
 Each of these little packets of spices costs between $.60 and $.90 typically. (between 2 and 3 zl). The Thyme was probably less than that because it is Lidl's store brand.

Each of these little packets of spices costs between $.60 and $.90 typically. (between 2 and 3 zl). The Thyme was probably less than that because it is Lidl's store brand.

 

I guess you can tell that we went grocery shopping this morning!

And that's my interesting small things post for today! I trust you are having a great day wherever you are reading this!


Don't forget to check the store for your current fabric needs!



Becky Petersen7 Comments