Cultural: Price Check!

It's been a while since I talked about prices of common items here in Poland.

 

23472023_10155766597972808_3878846677832691970_n.jpg

Let me show you what  I got this morning at Lidl (Tuesday, November 14, 2017)

Lidl is similar to Aldi or Save-A-Lot in the states. No frills. Pay for your own bags, etc. This is not a full service store like Kroger or Publix. We have those types of stores but I don't often go there.

IMG_5691 sm.jpg

They do have extra special promotions such as give-aways from time to time--in large, I believe, because of such heavy competition with a store called Biedronka, a Portugese owned store which has vowed to target Poland with discount stores.

IMG_5705 sm.jpg

We were out of bird seed, so we decided to head to Lidl, as they were having a special on bird feed, bird feeders, etc.  It’s a pretty cheap source of entertainment, and the birds seem so happy when you put something out for them!

IMG_5708sm.jpg

The bird seed at Lidl was too expensive, so we decided to skip buying sunflower seeds there and pick them up at the local bazaar on the way home. So we did that.

But I did pick up a few things at Lidl so you could compare prices if you so desired. I’ll translated them all into USD. If you are living in another country where they don’t use the USD, I’m sorry about that.  If you are curious, you can go to xe.com and figure out the prices in your currency.  www.xe.com is the website I used to get today's exchange rate.

10 eggs – 6,49 - $1.80

Fresh 2% milk, 1 liter – 1.95 - $.54

Lidl receipt.jpg

1 kg (2.2 lbs.) sugar 2,99 - $.83

1 kg (2.2. lbs.) all purpose cake flour I use it for everything because the regular all purpose flour is so heavy it doesn’t work well for baking in my recipes - 1,35 - $.37

Pasteurized cheese slices, 8 slices – 2.99 - $.83

1.5% fat UHT milk, 1 liter 1,99 - $.55

3 plastic bags for holding groceries – ,19 - $.05 each

Pork chops, about 1 lb – 7,29 zl - $2.01

Toilet paper – 10 pack – 11,95 zl- $3.30

Ground beef, 400 grams – about 1 lb – 7,99 zl - $2.21

2 whole chickens, 25% off because they are close dated – 6.99 zl/kg reg price – one chicken was 8.56 zl - $2.36

Kabanos – a kind of beef jerky – no sugar and this was poultry – 6.49 zl - $1.80

Kielbasa – 2 sticks – 9,99 zl each -  $2.76 each

Margarine Kasia brand 250 grams – about 1 cup – 2,19 zl  $.61

Frozen broccoli florets – Lidl store brand – 2.89 - $.80

Cheese, gouda – 400 grams – about 1 lb – 6.59 zl - $1.82

2,3 kilo (5.07 lbs.) of mandarins in a box – 11.99 - $3.31

Ground cinnamon – one  20 gram packet -,89 zl - $.25

Baking powder – one 30 gram packet -  ,45 - $.12

Vanilla sugar – one 16 gram packet - ,39 -$.11

Baking soda – one 100 gram package  -  ,89 - $.25

3 Fresh red pepper   .6 of a kilo – 4,18 zl  - $1.16

Advent calendars – (2 adult 'children' will be here for Christmas -they will laugh, but they will like them ) 2.99 - $.83 each

Old fashioned oats – just over 1 lb – 1.95 - $.54

3 liters of vegetable oil - 13,89 zl - $3.84

A couple of small bread items – for ,79, 1,39 and 1,89 zl each from $.21 for a plain roll to $.52 for a maple flavored sweet bread

various bird seeds things

a good smelling candle in a glass jar - 9,99 zl - $2.77

 
IMG_5726 sm.jpg

For the next couple of weeks they will be giving little "things" for the kids called Stickeezs. We got 5 of them today.

Kids will save, collect and trade them.

 This a close up picture of those packets that are opened. There is a very dirty US penny to the left for size comparison.

This a close up picture of those packets that are opened. There is a very dirty US penny to the left for size comparison.

After Lidl we went over to the local bazaar and found 5 kilos of sunflower seeds for about $5 and picked up a couple of kilos (4.5 lbs.) of Gloster apples for about 6 zl ($1.66).

 I asked this man if I could take his picture. I thought his choice of apples to be amazing. I think I counted 12 different varieties of apples!

I asked this man if I could take his picture. I thought his choice of apples to be amazing. I think I counted 12 different varieties of apples!

 A close up of the types of apples.  They ranged in price from 2 -3 zl (55cents - 82 cents) a kilo (2.2 lbs).

A close up of the types of apples.  They ranged in price from 2 -3 zl (55cents - 82 cents) a kilo (2.2 lbs).

 I tried to take pics quickly. I had asked the guy if I could take them and he said "yes", so I tried not to linger. We did buy apples from him, though.

I tried to take pics quickly. I had asked the guy if I could take them and he said "yes", so I tried not to linger. We did buy apples from him, though.

And that's the news from our part of the world!  Have a fantastic day!



If you find yourself in need of something for a project - or just want to snag some good deals - be sure to check out what my sis has for you in her shop!

Becky Petersen5 Comments